Mis on eesmärgi omadussõna. Keerukad laused alluvate eesmärkidega

Traat VVGng

Teema: Keerukad laused alluvate eesmärkidega

Tunni eesmärk: 1. Selgitage uut teemat

2. Arendada suulist ja kirjalikku kõnet, loogilist mõtlemist,

mälu, eristage SSP-d SPP-st

3. Tõsta huvi tunni vastu.

Tunni tüüp: kombineeritud

meetodid: praktiline, verbaalne, juhitav.

Varustus: interaktiivne tahvel, tabelid, vene keele õpik kasahhi õppekeelega keskkoolide 9 klassile (N.N. Shmanova, N.Zh. Shaidermenova, A.T. Kosherova-Almatõ. "Mektep" 2013.)

Tundide ajal

1.Aja organiseerimine

Õpilaste psühholoogiline suhtumine tundi.

Tere kutid! Soovime üksteisele õnne.

2. Kodutöö küsitlus

(SPP tingimusklauslitega harjutus 91)

Ajurünnak

A) Mida süntaks uurib?

Fraas ja lause

B). Kes koostas esimese vene keele teadusliku grammatika?

Mihhail Vasiljevitš Lomonosov

c) Mis aastal grammatika ilmus?

Aastal 1755.

D) Keeruline lause koosneb ...

- kaks või enam lihtsat lauset

D). Nimeta liik keerulised laused?

Liitlane ja mitteliitlane

E) Millised ühendused ühendavad liitlauseid?

kirjutamine

G) Millised ühendused ühendavad keerulisi lauseid?

alluvad

3.. Oleme oma kooli ala puhastanud puude ja lillede istutamiseks

Nüüd nimetavad poisid töö kohta käivaid vanasõnu

Päike maalib maad ja töö maalib inimest

4.Probleemne olukord

Miks, mis eesmärgil peaks töötama?

Oli õitseng

Raha teenimiseks

Selleks tuleb kõvasti tööd teha

täita oma unistus

terve olla

Poisid, mis on meie tänase tunni teema?

Keerukad laused kõrvallausetega.

5. Uue materjali õppimine.

Eesmärgiklauslid näitavad mille eesmärki

öeldud põhilauses ja vastata küsimustele

miks? milleks? mis eesmärgil? Need kehtivad kõige kohta

põhilause ja seostatakse sellega kõige sagedamini

ametiühingud selleks, et. Juhuslikud sihtmärgid võivad

paigutada pealause ette või järele.

Põhilause võib sisaldada demonstratiivseid sõnu jaoks.

Tee lühendamiseks ujus ta üle jõe.

Võrdlema:

vene keeles

Kasahhi keeles

Vene keele nädala läbiviimiseks oleme välja töötanud selle stsenaariumi.

Õpime erinevaid aineid, et teada saada reaalainete põhitõdesid.

Orys tili aptasyn ötkіzu ushіn bіz onyң stsenaarium zhazdyk.

Ғylymnyң negіzderіn bіlu үshіn bіz аartүrlі pәndіrdi oқimyz.

6. Kinnitusharjutused

Harjutus 103. Tehke lihtsatest lausetest keerulised kõrvallaused, millel on allutatud eesmärgid. Kirjutamisel muutke võimalusel kõrvallause kohta põhilause suhtes. Seadistage kirjavahemärgid.

Harjutus 104. Loe teksti. Jutusta ümber

Küsimused tekstiga

    Mida peate keele valdamiseks mõistma?

    Mis tüüpi inimesed jagunevad keelte õppimise mõttes?

    Mis tüüpi inimesed vajavad keelte õppimisel ärialast nõu?

    Mis on peamine keelte õppimise viis?

    Kui palju aega peate päevas kulutama, et keelt edukalt õppida?

    Kui palju iseloomu aitab selle režiimi vastu pidada?

    Kuidas sa keeli õpid?

sõnavaratöö

Töötage regulaarselt - ұdayy enbek etu

Nad ei taha sõrmega vastu sõrme lüüa - zhymys istegіsi kelmeydi

Ärge tehke järeleandmisi-ozin-ozі ayamau, erіnbeu, zhalykpau

Harjutus 105. Vasakpoolsetele küsimustele vastates kasuta paremalt poolt tähenduselt sobivaid sõnu ja väljendeid.

7. Mäng "Kes on kiirem" koguge hajutatud sõnadest lauseid.

Hankige, teil on vaja kooli, et saada haridus, lõpetada või, või, lütseum, gümnaasium, gümnaasium.

Tunnid, sisse, mina, juurde, läksin, raamatukogu, kokk.

Sisse, ma lähen linna õppima.

8. Diferentseeritud ülesanne

І -tase. Sisestage sidesõnad, liitsõnad keerukatesse lausetesse ja määrake vorm

lisaettepanek.

A) Kõik vaikisid, .... kuulda lillede kahinat

b) Tulin..... vabandama oma tegude pärast.

II-tase. Tee ettepanekuid vastavalt skeemile

, (kuni).

(Sellele), .

9. loominguline töö

Harjutus Koostage Venni diagramm, märkige SSP ja SSP erinevused ja ühised omadused


10. Kodutöö Õppige reegel. Harjutus 108.

11. Hinnete kommenteerimine

12. Peegeldus

Mida ma õppisin? Mida ma olen õppinud?

Üle kõige meeldis mulle....

Tunni teema: Keeruline lause eesmärgilausega.

Tunni tüüp: Tund uue materjali õppimine.

Eesmärgid: NGN-i kontseptsiooni kujundamine eesmärgiklausliga.

Ülesanded:

Tutvuda SPP struktuuriliste iseärasustega allutatud eesmärgiga.

Kujundada oskus seda tüüpi lauseid konstrueerida ja neid suulises ja kirjalikus kõnes õigesti sõnastada.

Õppige leidma NGN-i kirjandustekstides.

Oodatav tulemus: Õpilased saavad:

Tuvastada ja eristada uuritud kõrvallausetega SPP tüüpe;

Modelleerida ja kasutada kõnes erinevat tüüpi NGN-i;

Iseloomusta NGN süntaktilist struktuuri;

Vt SPP kirjandustekstides.

Varustus, nähtavus:

Korraldamise aeg:

Tervitused õpetajalt.

Jätkame teema "Keeruline lause" uurimist.

1. Mis te arvate, millise tööga me oma õppetundi alustame?

Nõustuge selle väitega + või mitte -

1. Süntaks – kreeka sõna, mis tähendab "struktuur", "koostis"

2. Pakkumised on lihtsad, keerulised ja kombineeritud

3. Keeruline lause koosneb kahest lihtlausest

4.Koostis keeruline lause sisaldab põhilauset ja ühte või mitut kõrvallauset.

5. Lihtlaused kompleksse alluva osana on alati võrdsed.

6. Keerulises lauses toimivad suhtlusvahendina alluvad liidud või liitsõnad.

7. Liitsõnad vastavad küsimustele ja täidavad süntaktilist rolli.

8. Keerulises lauses jagunevad sõltuvad osalaused olenevalt tähendusest seletavateks, atributiivseteks, adverbiaalseteks.

9. Kõrvallause liigi määrab liit- või liitsõna.

10 Kõrvallause liigi määrab pealausest püstitatud küsimus.

11. Põhilause kõrvallausest eraldatakse kirjalikult tavaliselt komaga, suulises kõnes aga pausiga.

Enesekontroll Ülesande võti: 1-+ 4+6+7+8+10+11+ 1 viga tunniks valmis, 2-3 viga osaliselt valmis 4 viga või rohkem - ei ole tunniks valmis

Kommenteerige iga õiget valikut (valikuline ja ahel).

2. Tunni motiveeriv moment:

Teil on 3 soovitust. Millise ülesande saate täita? Milliseid oskusi kasutate?

Tuletage meelde arutlusalgoritmi Selgitage, millised on nende sarnasused ja erinevused?

1. Nõuan, et avaldaksite mulle oma hinge salajased lootused.

2. Ta püüdis kirjutada nii, et kirjutatut oleks lihtne lugeda.

3. Kutsarid sidusid kellad kinni, et helin tunnimeeste tähelepanu ei tõmbaks.

(mitmeväärtuslikule ametiühingule)

Milline soovitustest tekitas raskusi?

(NGN koos klausliga: selgitav, toimimisviis, eesmärk)

Äkki keegi arvas juba ära, millest tunnis juttu tuleb? Proovige teema ise sõnastada ja määrata tunni eesmärgid.

2. Tunni teema ja eesmärgi sõnum: (lapsed määravad)

NGN eesmärgiklausliga. Õpime tekstis tunnuseid tuvastama, konstrueerima, komasid panema, leidma.

3. ÕPILASTE SÕNUM Vova Emelin

1. Küsimused: allutatud eesmärgid vastavad küsimustele miks? milleks? mis eesmärgil?

2. Suhtlemisvahendid: põhilause külge liidetakse alluvaid eesmärke: nii et, nii et, siis nii, nii et, osakeste ühendustega, kui ainult, kui ainult jne.

Liitliidud selleks, et, siis selleks, et jne suudavad täielikult täita liidu funktsiooni. Kuid olenevalt tähendusest ja loogilisest rõhust võib liitliidu jagada kaheks osaks. Esimene osa on osa põhilausest ja on demonstratiivne sõna - eesmärgi asjaolu: sellega, selleks, siis jne; liitliidu (to) teine ​​osa jääb kõrvallausesse ja täidab iseseisvalt lihtalaliidu funktsiooni. Koma pannakse sel juhul ühekordselt – liitühenduse keskele.

3. Koht lauses: kõrvaleesmärgid võib asetada pealause järele, pealause ette, pealause keskele.

4. Koguge ja lugege hajutatud lause (Kes on kiirem):

1. võttis igavusest mängimiseks oda millegi terasega pihku.

2. mõelda elada tahan kannatada nii et ja.

3. Olen uhke oma nime üle, sina oled au, millega ma soovin.

Vastused:

1. Ta võttis terasoda pihku, et igavusest millegagi mängida. (väravad)

2. Ma tahan elada selleks, et mõelda ja kannatada. (väravad)

3. Soovin au, nii et olete uhked minu nime üle. (väravad)

Määrake lause struktuur? Lisaseadme tüüp? Seletama?

Millist kirjanduslikku seadet kasutatakse lausetes?

Millist rolli mängivad tekstis alluvate eesmärkidega spp?

(1 ja 3 - ümberpööramisega). Kontrollime hukatud eks. ja järeldame, et nende klauslitega NGN aitab luua täielikke vastuseid, muudab meie kõne täpsemaks ja terviklikumaks. slaid 3

5. Kehaline kasvatus: slaid 7

6. Ülesanne "Ettepanekute koostamine" Vastastikune kontrollimine

Ülesande sõnastus: Ühendage kõrvallaused põhilausetega. Määrake omadussõnade tüüp. (Kui olete kahjumis, aitab teid tabel lk 58)

1. Ja ta pidi olema ettevaatlikum,

2 Et õppida inimestele tõtt rääkima,

3. Dymkovo savist mänguasi põletatakse ahjus.

4. Karu ründas jahimeest mitte kurja pärast,

5. Et mitte endale tähelepanu tõmmata,

7. Jõu saavutamiseks

8. võõras istub ukse lähedal pingil

9. Sa pead õppima seda endale ütlema.

10. et päästa oma vabadus.

11. vaid selleks, et kaitsta oma poegi.

Vastused:

1+10, Ja ta pidi oma vabaduse päästmiseks olema ettevaatlikum.

2+9, 2. Õppida. et inimestele tõtt rääkida, tuleb õppida seda ka endale rääkima. /L.N. Tolstoi/

7+3, Tugevuse saavutamiseks põletatakse Dymkovo savist mänguasi ahjus.

4+11, Karu ründas jahimeest mitte kurja pärast, vaid selleks, et kaitsta oma poegi.

5 + 8, Et mitte tähelepanu tõmmata, ehitati võõras ukse lähedale pingile.

Milline ettepanekutest on suunatud inimese eneseharimisele?

7. Töö tekstiga. Millise ülesande saate täita?

1) Me ütleme sageli üksteisele: soovin teile kõike head. 2) See pole lihtsalt viisakuse väljendus. 3) Nende sõnadega väljendame oma inimloomust. 4) Inimesel peab olema suur meelekindlus, et osata teistele head soovida. 5) Et osata tunnetada, näha inimesi enda ümber lahkelt, on sul vaja mitte ainult kultuuriindikaatorit, vaid ka tohutu sisemise vaimutöö tulemust.

6) Pöördudes palvega üksteise poole, ütleme: palun. 7) Taotlus on hinge impulss. 8) Inimese abistamisest keeldumine tähendab omaenda inimväärikuse kaotamist. 9) Ükskõiksus abivajajate suhtes on vaimne deformatsioon. 10) Selleks, et kaitsta end ükskõiksuse eest, peate oma hinges arendama kaastunnet, kaastunnet, kaastunnet ja samal ajal oskust eristada kahjutuid inimlikke nõrkusi hinge sandistavatest pahedest.

11) Suurendada headust meid ümbritsevas maailmas – see on elu suurim eesmärk. 12) Hea koosneb paljudest asjadest ja iga kord, kui elu seab inimesele ülesande, mida peab suutma lahendada 13). Armastus ja sõprus, kasvades ja levides paljudesse asjadesse, saavad uut jõudu, tõusevad üha kõrgemale ja inimene, tema kese, on targem.

(D.S. Likhachevi sõnul)

Määrake teksti tüüp, tõestage seda.

Mis on teksti teema? (Maailmas hea.)

Mitu mikroteemat?

Nimeta laused, mis väljendavad teksti põhiideed 8–9

ENDALE.

1. Leidke adverbiaalse adverbiaalse eesmärgiga NGN.

KIRJUTA AINULT PAKKUMISE NUMBRI(D).

2. Esitage teises osas 2 lauset (argumenti), kasutades NGN-i kõrvallausega.

Teave teksti kohta kokkuvõtlikuks esitluseks

lõik

mikroteema

Inimestele head soovides väljendub inimese olemus. Oskus ümbritsevat maailma ja inimesi lahkelt näha on kultuuri näitaja, suure sisemise töö tulemus.

Lahkus on inimväärikus ja ükskõiksus on vaimne deformatsioon; et end selle eest kaitsta, peate oma hinges arendama kaastunnet ja kaasosalust.

Suurendada headust meid ümbritsevas maailmas on elu suurim eesmärk; oskus armastada ja sõpru teha teeb inimese targemaks ja tugevamaks.

Kokkuvõte:

Vastake küsimustele NGN-i kasutades eesmärgiklausliga:

1. Mis eesmärgil sa tundi tulid?

2. Mis on NGN-i õppimise eesmärk?

3. Miks on vaja luua NGN-skeeme?

Kodutöö: 6. slaid

Kõigile kohustuslik: sooritage pakutud ülesandega harjutus 166.

Valik:

1. Kirjutage essee-arutluskäik teemal "To – mitme väärtusega liit." Argumentidena kasutage tunnis salvestatud WBS-i näiteid.

Või

2. Otsige üles ja kirjutage välja kunstiteoste tekstidest 4-5 SPP koos eesmärgiklausliga.

Enesehinnang:

Hinda ennast hindamisskaala abil. (Lapsed hindavad ennast) 7. slaid

Aitäh õppetunni eest!

Nüüd ma tean, et...

Mind häiris, et…

Mul on hea meel, et…

Vene keel 9 "B" klass

Avatud tund teemal:

Tunni eesmärgid: 1. kujundada õpilastes alleesmärgiga komplekslause mõiste;

2. arendada grammatilise analüüsi tegemise oskusi;

3. kasvatada soovi keeli õppida.

Tunni tüüp: kombineeritud.

Tundide ajal:

1. Organisatsioonimoment. Tund algab rõõmuringiga.

Hoiame käed kõvasti kinni

Ja me naeratame üksteisele

Maa ärkab

Ma olen temaga.

Sõnum tunni teema ja eesmärgi kohta.

Jagage klass rühmadesse.

II. Kodutöö küsitlus.

Keerulised laused kõrvalpõhjustega, harjutus 121

Digitaalne dikteerimine

Pakutakse välja mitu väidet, mis on õiged või ilmselgelt valed. Kui vastate jaatavalt - "jah", siis pane - "1", kui te ei nõustu väitega - "ei", siis pane - "0"

Kas vastab tõele, et:

1. Kas keerulised laused koosnevad kahest või enamast lihtlausest?

2. Ametiühingud A, BUT, ZATO, SIISKI – ühendavad?

3. Kas liitlauseid ühendatakse koordineerivate sidesõnade abil?

4. Ametiühingud JA, KA, KA, NOR ... NOR- eraldavad?

5. Kas komplekslause koosneb kahest või enamast ebavõrdsest osast: põhi- ja alluvast?

6. Liitlausetes sidesõnadega VÕI, VÕI, ET ... SEE, MITTE ET ... MITTE ET üks nähtus vastandub teisele?

7. Kas kõrvallause järgib tähenduselt ja struktuurilt põhilauset?

8. Keerukad laused koos kõrvallausetega vastavad küsimusele MIS TINGIMUSEL?

9. Põhiliitudele lisatakse klauslid, SEST MIS PÄRAST, NII KUIDAS?

Peaksite saama järgmise vastuse:

"101 010 111"

Õpilased lõpetavad pimedad

Ajurünnak


Õpilased vastavad küsimustele: Mida on vaja teha, et saada hea haridus? Millises vanuses on vaja harjutada, et saada heaks sportlaseks?

Keerulised laused:

Ma tean......

Tahaksin teada.....

Sissejuhatus uue materjali juurde:

Töö õpikuga. Iga rühm loeb reegleid ja selgitab üksteisele.

Teoreetilise materjali lugemine õpikus lk 82-83

Küsimuste esitamine ja neile vastamine.

Küsimuste märkmikutesse salvestamine, alluvate eesmärkidega NGN ametiühingud.

Uue materjali õppimine:

Täiendavad eesmärgid NGN-is näitavad põhiosas esitatava eesmärki. Vastake küsimustele: miks? mis eesmärgil? milleks? ja neid seostatakse tavaliselt liitudegaTO, TO . Kõrvallause võib olla mis tahes asendis pealause suhtes, enne ja pärast pealauset. Mõnikord võib põhilauses olla demonstratiivne sõnajaoks :

Näiteks: ta ujus üle jõe, et teed lühendada.

Töö lauaga. Tabeli abil defineerige NGN koos alluvate eesmärkidega.

Alllause tüüp

Millisele sõnale see põhiosas selgitab, mida see seletab?

Milliste ametiühingute või liitsõnadega see ühineb?

Millistele küsimustele see vastab?

Lisandi koht

NGN alluvate sihtmärkidega

Kehtib kogu põhilause kohta

Et, to

Osutavad sõnad

jaoks

Milleks? Milleks? Mis eesmärgil?

enne ja pärast pealauset

Uue teema kinnitamine:

1. Töö õpikuharjutusega 103. Moodusta lihtlausetest alluvate eesmärkidega NGN. Kirjutamisel muutke võimalusel kõrvallause kohta. Asetage kirjavahemärgid Tehke SPP graafilised skeemid.

Näiteks: Oleme ala puhastanud, et saaks lilli istutada. Lillede istutamiseks puhastasime platsi.2. Harjutus 104

Kirjutage välja alluvate eesmärkidega SPP, koostage nende skeemid.

Mäng "Kes on kiirem?"

Koostage alluvate eesmärkidega NGN. Harjutus 105

Miks me koolis käime?

Miks me õpime erinevaid aineid?

Miks õppida keeli?

Ühendage NGN-i osad alluvate eesmärkidega:

Harjutus 107 /suuliselt/

Vastake küsimustele, kasutades keerulisi lauseid koos kõrvallausetega.

Missioon "Lõpeta"

Harjutus 108

Lisage SPP teine ​​osa.

Kodutöö:

Õppige reegleid, harjutus 106 lk 86

Tõlkige vene keelde, kasutades kõrvallausetega lauseid.

Peegeldus:

1. Tund on kasulik, kõik on selge.

2. Lihtsalt veidi ebaselge

3. Peab ikka kõvasti tööd tegema.

4. Jah, ikkagi on raske õppida!

Keskkool nr 19

Avatud tund teemal:

Keerukad laused alluvate eesmärkidega

/9 "B" klass/

Tunni viis läbi: Aitkalieva B.U.

1.

Adverbiaallaused- kõrvallaused, mis vastavad samadele küsimustele kui asjaolud.

Adverbiaalsete komplekslausete keskmes on laused, mille tähendus on kuidagi seotud põhjuse ja tagajärje suhtega. Need on laused, milles on laused põhjused, tagajärjed, mööndused, tingimused, eesmärgid . Väärtuste üldtuntud sarnasuse tõttu on neid lihtne omavahel segi ajada. Kuid igat neist sortidest iseloomustavad selle liidud ( allutatud tagajärg - liit nii,eesmärgid - liit juurde jne.).

Kõigil nendel keeruka lause variantidel on oma tähenduserinevused.

Niisiis, keeruline lause koos adnexaalsed põhjused väljendab kahe sündmuse suhet, millest üks (kõneleja seisukohalt) tekitab loomulikult teise.

Näiteks: Auto süttibsest metsas on juba pime (G. Nikolajev).

Järelduste keerulised laused edastavad samu suhteid, kuid põhjus neis väljendub peamises, mitte alluvas osas: Metsas on juba pimenii et auto süttib . See, mis oli põhiklausel esimesel juhul, on nüüdseks muutunud alluvaks.

Mõttelised keerulised laused on ka semantiliselt seotud põhjusliku seosega. Kuid siinne tagajärg on tähenduselt otse vastupidine sellele, mis loomulikult tuleneb kõrvallause sisust.

Näiteks: Kuigi metsas on juba pime Auto esitulesid sisse ei pannud. Kõneleja ootab kõrvallause regulaarset tagajärge ( auto süttib), kuid seda ei rakendata.

Adverbiaallaused on samuti lähedased põhjuslikkusele, kuid siin on põhjuseks pealauses oleva agendi soov, et kõrvallause tegevus toimuks.

Näiteks: Ta tuli Rostovissekolledžisse minna .

Võrdlema: Ta tuli Rostovissesest ma tahtsin ülikooli minna .

Kaudlaused annavad ka põhjuse, kuid sellise, milles kõneleja pole kindel.

Näiteks: Kui vend läks ülikooli

Võrdlema: Kuna mu vend läks ülikooli Ta kirjutab meile varsti.

Lisaks sisaldavad määrsõnad aja, võrdluse, tegevusviisi kõrvallauseid.

Liitlaused adverbiaalsete kõrvallausetega

Teoreetiline teave

Adverbiaallaused väga mitmekesised ja seetõttu on neil oma klassifikatsioon.

On järgmist tüüpi määrlauseid: toimeviis ja aste, koht, aeg, tingimus, põhjus, eesmärk, võrdlus, mööndus, tagajärg.

Juhuslik toimeviis ja aste märkida põhilauses nimetatud tegevuse (tunnuse) kujutis, aste või mõõt; küsimustele vastama: nagu? kuidas? mis määral? kui palju? ja jne; viita fraasidele põhilauses: tegusõna + Niisiis; täielik omadussõna + selline; täielik omadussõna + nimisõna + selline; liituda ametiühingutega milleks, milleks, justkui jne ja sellega seotud sõnad: kuidas, kui palju, kui palju ja jne.

Põhilauses võivad olla demonstratiivsed sõnad: nii, nii palju, nii palju, sellisel määral, nii palju ja jne.

Näiteks: Olen sündinud Venemaal. Ma armastan teda niiet sõnadega ei saa kõike öelda ( S. Ostrovoy). Õhk on läbipaistevkuni noka nokk on näha... (A. Tšehhov).

adnexaalsed kohad märkige põhilauses nimetatud tegevuskoht; küsimustele vastama: kus? kus? kus?; viidata kas kogu pealausele või selle predikaadile; liitu sellega seotud sõnadega: kus, kust, kust. Põhilauses vastavad need sageli demonstratiivsetele sõnadele: seal, seal, kõikjal, igal pool, igal pool ja jne.

Näiteks: Kõndige mööda vaba teedKuhu vaba mõistus sind viib? (A. Puškin). Sealkus kauss lõppes , valgendatud kased.

Adventiivaeg märkige põhilauses nimetatud toimingu aeg; küsimustele vastama: millal? kui kaua? mis ajast? Kui kaua? ja jne; viitavad kas kogu pealausele või selle predikaadile. Põhilauses on sageli demonstratiivsed sõnad: siis, nüüd, alati, üks kord, mõnikord ja jne.

Näiteks: Samal ajal kui ta laulis , kass Vaska sõi kogu prae ära(I. Krõlov). Mõnikord,kui rändad läbi niitmata lademete , peaaegu päris jalalabade alt puhkeb välja arvukas vuttide või hallvarbade pesakond(S. Ognev).

Alluvad tingimused märkige tingimus, mille korral saab põhiklauslis nimetatud toimingut teha; küsimustele vastama: mis tingimusel? mis juhul?; viidata kas kogu pealausele või selle predikaadile; nendega liituvad tingimuslikud ametiühingud: kui, kui, kui, kui, millal(tähendab " kui"), kuidas(tähendab " kui") ja jne.

Näiteks: Kui elu sind petab ära ole kurb, ära ole vihane(A. Puškin); Kui seltsimeeste vahel kokkulepet pole , nende äri ei lähe hästi(I. Krõlov).

Adnexaalsed põhjused märkige põhilauses öeldu põhjus; küsimustele vastama miks? millest? mille pärast? mis põhjusel?; viitab kas kogu pealausele või ainult predikaadile; neid ühendavad põhjuslikud ühendused: sest, sellepärast, sellepärast ja jne.

Näiteks: Ma olen kurb,sest sul on lõbus (M. Lermontov); Osseetia taksojuht juhtis väsimatult hobuseid,sest ta tahtis kuni õhtuni Kauri mäele ronida (M. Lermontov).

Juhuslikud sihtmärgid märkige põhilauses nimetatud toimingu eesmärk; küsimustele vastama: miks? milleks? mis eesmärgil? milleks? ja jne; viidata kas kogu pealausele või selle predikaadile; liitu sihtliitudega: to (to), siis to, selleks ja jne.

Näiteks: Et saada muusikuks nii et oskusi on vaja(I. Krõlov). ma tahan eladamõelda ja kannatada (A. Puškin).

Juhuslikud võrdlused selgitada põhilause sisu võrdluse teel; vasta küsimusele: nagu mis?; viidata kas kogu pealausele või selle predikaadile; on ühendatud võrdlevate sidesõnadega: nagu, justkui, justkui, täpselt, kui (sellega) ja jne.

Näiteks: Kaks minutit oli vaikne.kindel konvoi jäi magama (A. Tšehhov). Ja okkalise oksaga koputab kuusk aknale,kuidas hilinenud reisija vahel koputab (A. Pleštšejev).

Juhuslikud mööndused märkida asjaolu, millest hoolimata põhilauses nimetatud toiming sooritatakse; küsimustele vastama: vaatamata millele? vastupidi millele?; viitab kogu pealausele või selle predikaadile; nendega liituvad soodsad ametiühingud: kuigi (vähemalt), vaatamata, lasta, lasta, mitte millegi eest; kuigi jne, liitkombinatsioonid: ükskõik mida, ükskõik kes, ükskõik kui palju, millal ei, ükskõik kuidas ja jne.

Näiteks: kuum,kuigi päike on juba läände loojunud (M. Gorki). Kuigi on külm , kuid mitte näljane(Vanasõna). Kuhu iganes sa viskad , kiil igal pool(Vanasõna).

Adnexaalsed tagajärjed tähistab põhilause sisust tulenevat tagajärge (järeldus, tulemus); küsimustele vastama: mis sellest järeldub?; kohaldatakse kogu põhiklauslile; liituda ametiühingutega: tagajärg nii, et seega.

Näiteks: Tuul ulutab kõigest jõustnii et ma ei saanud magada (I. Gontšarov). Terve järgmise päeva Gerasim ei ilmunud, nii et tema asemel pidi kutsar Potap minema vee järele.(I. Turgenev).

On vaja teha vahet allutatud tagajärjel ja allutatud tegevusviisil ja -astmel.

Võrdlema: Tee uhtus vihmaganii tekkisid mägedesse laiad roopad (I. Gontšarov) (alluv järelmõju); Tee uhtus vihmaga minemaet mägedes tekkisid laiad roopad (toimeviisi ja astme alllause).

2. Mitme kõrvallausega keerulised laused

Teoreetiline teave

Kahe või enama kõrvallausega keerukaid lauseid on kahte peamist tüüpi:

1) kõik kõrvallaused on lisatud otse põhilausele;

2) esimene klausel on lisatud põhilausele, teine ​​- esimesele lausele jne.

I. Laused, mis on lisatud otse pealausele, võivad ollahomogeennejaheterogeenne.

1. Homogeensed klauslid, nagu homogeensed liikmed, on sama tähendusega, vastavad samale küsimusele ja sõltuvad ühest põhilause sõnast.

Omavahel saab homogeenseid kõrvallauseid ühendada koordineerivate liitude abil või liiduvabalt (ainult intonatsiooni abil). Homogeensete kõrvallausete seosed pealausega ja omavahel sarnanevad homogeensete lauseliikmete seostega.

Näiteks: [ Tulin teie juurde tervitama, et öelda], (mida päike on tõusnud), (mida see värises kuumast valgusest linadel). (A. Fet.)

Kui homogeenseid lauseid ühendavad mittekorduvad liited ja või nende ette ei panda koma, nagu lause homogeensete liikmete puhul.

Näiteks: [ ma vastasin], (mida loodus on hea) ja ( mida päikeseloojangud on meie paikades eriti head). (V. Soloukhin.)

Homogeensete kõrvallausete seost pealausega nimetatakse homogeenne alluvus.

2. Heterogeensetel klauslitel on erinev tähendus, need vastavad erinevatele küsimustele või sõltuvad erinevatest sõnadest lauses.

Näiteks: ( Millal Mul on käes uus raamat), [ma tunnen], (mida minu ellu sisenes midagi elavat, kõnelevat, imelist). (M. Gorki.)

Heterogeense alluvuse korral võivad kõrvallaused viidata samadele põhilause sõnadele, kuid need ei ole homogeensed, kuna vastavad erinevatele küsimustele.

Heterogeensete klauslite seost pealausega nimetatakse paralleelne alluvus.

II. Teist tüüpi komplekslaused, millel on kaks või enam kõrvallauset, hõlmavad neid, mille puhul laused moodustavad ahela: esimene lause viitab pealausele (I astme kõrvallause), teine ​​​​lause viitab 1. astme lausele. (II järgu kõrvallause) jne.

Näiteks: [ Noored kasakad ratsutasid ebamääraselt ja hoidsid pisaraid tagasi], (sest kartsid oma isa), (mis Mul oli ka natuke piinlik), (kuigi püüdis seda mitte välja näidata). (N. Gogol)

Sellist ühendust nimetatakse järjekindel esitamine.

Järjestikuse alluvuse korral võib üks kõrvallause olla teise sees; sel juhul võib läheduses olla kaks alluvat ametiühingut: mis ja kas, mis ja millal, mis ja kuna jne.

Näiteks: [ Vesi kukkus nii hirmus alla], (mida , (millal sõdurid jooksid alla), neile järele lendasid juba märatsevad ojad) (M. Bulgakov).

№3.Keerukad laused koos kõrvallausetega

Oma arvamuse, suhtumise väljendamiseks fakti, nähtusse kasutame sageli komplekslaused kõrvallausetega.

Selgitavad klauslid viitavad lause liikmetele, millel on kõne tähendus, mõtted, tunded, sõnumid jne. Tegusõnad, milles kasutatakse alluvat seletusosa, tähistavad tavaliselt: kõnet ( ütles, karjus), taju ( näinud, kuulnud, tundnud), vaimne aktiivsus ( mõtles, otsustas), inimese sisemine seisund ( hirmul, üllatunud).

Näiteks I.S. Turgenev kirjutas oma kirjas P. Viardot'le oma tunnetest: I Ma ei näe muretult , nagu noorte roheliste lehtedega kaetud oks, hõljub selgelt sinises taevas.

Ühes lauses: Sophia, iseloomustades Chatskyt, Ta räägib et "ta on eriti õnnelik sõprade üle", - kasutatakse rääkimisverbi.

Väga sageli kasutame oma arvamust avaldades alluvaid seletuslauseid:

Olen veendunud ... ma usun ... olen nõus ... võin julgelt öelda ... Mulle tundub .... Mind köidab (huvitav) mõte, (väide) ... .

Pealegi, keerukad laused koos alluvate seletuslausetega annavad edasi kaudset kõnet: Seletasin neile et olen ohvitser, lähen tegevsalgasse ametlikel eesmärkidel. (M. Lermontov) Vera ütles et ei taha teed ja läks oma tuppa.(N. Tšernõševski)

Keerukad laused koos kõrvallausetega

Teoreetiline teave

Selgitavad klauslid vastake juhtumi küsimustele ja liituge põhiosaga ametiühingutega ( mis, nagu, justkui, justkui, justkui, selleks, kas jne) ja liitsõnad (mis, kes, kuidas, mis, miks, kus, kus, kus, miks jne).

Näiteks: Ma tahan,nii et sulg võrdsustati täägiga(V. Majakovski) - sidevahend - liit nii et .

Ma ei tea, kas ma tahankas ma lähen nendega- sidevahendid - liit kas , mis nagu koordineerivad sidesõnad sama ka, ei ole osa alguses.

Nad ütlesidjustkui ta sattus torude kogumisest sõltuvusse.(A. N. Tolstoi) - sidevahend - liitliit justkui .

Jumal üksi võis öeldamis Manilovil oli iseloom(N.V. Gogol) - sidevahend - liitsõna mis, mis on osa predikaadist.

Kurb on näha, kuidas noormees kaotab oma parimad lootused ja unistused...(M. Yu. Lermontov) - sidevahendid - liit millal .

Selgitavad klauslid viitavad põhiosas ühele sõnale - tegusõnale, lühiomadussõnale, määrsõnale, sõnalisele nimisõnale kõne, mõtte, tunde, taju tähendusega.

Näiteks: Irõõmustas / avaldas üllatust / rõõmustas et ta tuli. Hea, et ta tuli.

Põhiosa võib sisaldada indekssõna siis erinevates vormides: Olin õnneliksellele et ta tuli. Selles lauses võib sõna tom ära jätta, seega viitab kõrvallause omadussõnale rõõmus.

Mõnes keerukas lauses, millel on kõrvallaused, on aga põhiosas olev demonstratiivsõna lauseehituse kohustuslik komponent.

Näiteks: See kõik algasaastast et isa on tagasi tulnud.

Sellised kõrvallaused viitavad konkreetselt demonstratiivsõnale, mis saab olla ainult sõna see. See omadus lähendab sellised laused pronominaalsetele atributiivsetele lausetele, samas kui liitsõna, mitte liitsõna kasutamine võimaldab neid liigitada selgitavateks.

Seletuslause asub enamasti sõna järel põhiosas, millele see viitab, kuid aeg-ajalt, peamiselt kõnekeeles, võib see asuda ka põhiosa ees.

Näiteks: et ta ei tule , see oli mulle kohe selge.

4. Keerukad laused kõrvallausetega

Teoreetiline teave

Determinatiivsed klauslid selgita (iseloomusta) seda lause põhiosa liiget, mida väljendatakse nimi- või asesõnaga, ja vasta definitsiooniküsimustele: milline? kelle?

Näiteks: (1) Lumetormid ( milline? ), (2) et nad pursuvad ustest sisse, (1) nad ei löö mind teelt välja.

Definitiivilaused lisatakse põhiosale ainult liitsõnade abil mis, mis, kelle, mis, kus, kust, kust, millal:

Näiteks: Ja Tanya näebmaja tühi(milline?), kus meie kangelane elas hiljuti. (A. Puškin) [– = nimisõna. ], (kus = –).

Klauslid on kindel koht keeruka lause osana: nad seisavad alati määratletud sõna järel.

Näiteks: Lapsepõlv onreisida (milline?), mida keegi pole kaks korda suutnud . (V. Sanin) [ n. - nimisõna. ], (mis =).

liitsõnad mis, mis, kelle määratletud sõnaga ainult soo, arvu osas nõus , ja nende käändevorm sõltub sellest, milline lause liige need kõrvallauses olevad liitsõnad on:

Näiteks: mulle meeldibinimesed kes riigi elu pole ükskõikne.(Sõna, mida kasutatakse daatiivi käändes.)

Võrdlema: mulle meeldibinimesed kellega lihtne suhelda.(Sõna mis kasutatakse instrumentaalkorpuses.) - Mulle meeldivad inimesed, kes on legendaarsed.(Sõna mis kasutatakse eessõna käändes.)

Sõna mis võib seista mitte ainult alguses, vaid ka alluva osa sees.

Näiteks: 1) Küla lähedal voolab jõgimis asub metsa jalamil.(M. Lermontov) 2) Nagu kettides vaikis põhjajõgi, müramis kuulasid Pomori kalurite vanaisad ja vanaisad.(I. Sokolov-Mikitov)

Tähenduselt lähedane lõplikule omadussõnalised asesõnad mis viitavad asesõnadele see, igaüks, selline, kõik, kõik jne, mis asuvad põhiosas.

Näiteks: (1) Kõik läheb kaugele minevikkusiis , (2) kuidas ma elan . (N. Glazkov).[ = siis ], (kuidas – =).

№5.Kõrvallausete liigid komplekslauses

Alamklausel- see on süntaktiliselt sõltuv predikatiivne osa keerukast lausest, mis sisaldab allutavat side- või liitsõna.

Näiteks: Vladimir nägi õudusega, et sõitis võõrasse metsa(Puškin). Seda tunnet, mida tol ajal kogesin, on väga raske kirjeldada.(Korolenko).

Hariduspraktikas kasutatav mõiste “alalause” asendatakse teoreetilistes töödes tavaliselt mõistega “alllause” (vastavalt “pealause” asemel – “pealause”); see väldib sama termini "lause" kasutamist terviku ja selle üksikute koostisosade suhtes ning rõhutab ka komplekslause struktuuriosade omavahelist seotust.

Kooliõpikutes on esitatud kahte tüüpi kõrvallausete klassifikatsiooni.

1. Laused jagunevad kolme rühma: atributiiv-, selgitav- ja määrlause; viimased on jagatud alarühmadesse.

2. Laused jagunevad subjekti-, predikaadi-, atribuut-, lisa- ja kaudseteks, olenevalt sellest, milline lauseliige on asendatud kõrvallausega (lauseliigi määramiseks esitatakse küsimusi erinevatele lauseliikmetele).

Kuna esimesel juhul vastu võetud klassifikatsioon on kooli- ja ülikoolieelse õppetöö praktikas enam levinud, siis jääme selle juurde.

Tuletage meelde, et kontrollitakse ka teadmisi keeruka lause kõrvallause tüüpide kohta KASUTADA teste sisse osa B(ülesanne B6) 11. klassis.

Kõrvallausete liigid komplekslauses

Teoreetiline teave

Tähenduse ja struktuuri järgi jagunevad keeruliste lausete alluvad osad kolme põhirühma, mis vastavad kolmele lause sekundaarsete liikmete rühmale: definitsioonid, täiendused, asjaolud.

Determinatiivsed klauslid selgita (iseloomusta) seda lause põhiosa liiget, mida väljendab nimi- või asesõna, ja vasta definitsiooniküsimustele: milline? kelle?

Näiteks: (1) Lumetormid(mida?), (2) mis uksest sisse murravad , (1) Mind ei lööda teelt välja.(A. Fatjanov) [ - , (mis =), =].

Seletuslaused selgitada põhiosa lauseliiget (enamasti predikaati) ja vastata sarnaselt täiendustele kaudjuhtude küsimustele.

Näiteks: (1) Meil oli elav vestlus teemal(mille kohta?), (2) kuidas olukorda lahendada . [ – = ], (nagu =).

Adverbiaallaused tähistavad komplekslause põhiosas esitatu kohta, aega, eesmärki, põhjust, teguviisi, seisundit jne. Nad vastavad küsimustele olukorra kohta.

Näiteks: (1) Muusikat armastama , (2) sa pead seda enne ära kuulama.(mis eesmärgil?). (D. Šostakovitš) (Sellele =), [=].

6. Keeruline lause


Valmis tööd

NEED TÖÖD

Palju on juba seljataga ja nüüd oled sa lõpetaja, kui muidugi kirjutad lõputöö õigel ajal. Aga elu on selline, et alles nüüd saab sulle selgeks, et olles lõpetanud tudeng-olemise, kaotad kõik tudengirõõmud, millest paljusid sa pole proovinud, lükates kõik edasi ja lükates hilisemaks. Ja nüüd, selle asemel, et järele jõuda, nokitsete oma lõputöö kallal? On suurepärane väljapääs: laadige meie veebisaidilt alla vajalik lõputöö - ja teil on koheselt palju vaba aega!
Diplomitöid on edukalt kaitstud Kasahstani Vabariigi juhtivates ülikoolides.
Tööde maksumus alates 20 000 tenge

KURSUSE TÖÖD

Kursuseprojekt on esimene tõsine praktiline töö. Just kursusetöö kirjutamisega algab ettevalmistus lõputööde väljatöötamiseks. Kui üliõpilane õpib kursuseprojektis teema sisu õigesti sõnastama ja seda õigesti vormistama, siis edaspidi ei teki tal probleeme ei aruannete kirjutamise ega lõputööde koostamise ega muude praktiliste ülesannete täitmisega. Selleks, et aidata õpilasi seda tüüpi õpilastööde kirjutamisel ja selgitada selle koostamise käigus tekkivaid küsimusi, loodigi see teabejaotis.
Tööde maksumus alates 2500 tenge

MAGISTRITÖÖD

Praegu on Kasahstani ja SRÜ riikide kõrgkoolides väga levinud erialase kõrghariduse etapp, mis järgneb bakalaureusekraadile - magistrikraad. Magistraadis õpivad üliõpilased eesmärgiga omandada magistrikraadi, mida tunnustatakse enamikus maailma riikides rohkem kui bakalaureusekraadi ja mida tunnustavad ka välismaised tööandjad. Kohtunike koolituse tulemus on kaitsmine magistritöö.
Anname Sulle kaasa ajakohase analüütilise ja tekstilise materjali, hind sisaldab 2 teadusartiklit ja referaadi.
Tööde maksumus alates 35 000 tenge

PRAKTIKAARUANDED

Pärast mis tahes tüüpi üliõpilaspraktika (haridus-, tööstus-, bakalaureuseõppe) läbimist on nõutav aruanne. See dokument on üliõpilase praktilise töö kinnituseks ja praktika hinnangu kujunemise aluseks. Tavaliselt tuleb praktikaaruande koostamiseks koguda ja analüüsida ettevõtte kohta käivat infot, arvestada praktika toimumise organisatsiooni struktuuri ja töögraafikuga, koostada kalenderplaan ning kirjeldada oma praktilisi tegevusi.
Aitame koostada praktika aruande, arvestades konkreetse ettevõtte tegevuse spetsiifikat.